Strona główna Wydawnictwa A
Twoje zakupy
 
 
FAQ - pytania i odpowiedzi informacje faq szukanie zadaj pytanie
 
Buddyjski Swiat - Magazyn
Ksiegarnia
Magazyn BODHI
Astrologia
Pytania i odpowiedzi
Galeria
Prezenty
Dzogczen
Klub Swiata Buddyzmu
Linki
Współczucie
O NAS

pytanie od: broken z dnia: 19 wrzesnia 2003,

Witam. Nurtuje mnie jedno zagadnienie: jak buddyzm odnosi się do kwestii ewolucji, a ściślej: czy proces ten zakończył się wraz z powstaniem człowieka czy może trwa nadal?

 
nasza odpowiedź:

      W buddyzmie występuje kolista albo cykliczna koncepcja czasu w odróżnieniu od linearnej w chrześcijaństwie i generalnie w nauce.
      W chrześcijaństwie, punktem początkowym na linii czasu jest stworzenie świata, a końcowym jego koniec. Gdzieś pośrodku znajduje się ważny moment narodzenia Jezusa. Według nauki tym początkiem jest „Wielki wybuch”. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku czas biegnie w jednym kierunku po linii prostej. W tym samym kierunku przebiega ewolucja organizmów żywych – od najbardziej prymitywnych jednokomórkowców do najbardziej złożonego człowieka.
      Inaczej sprawa wygląda w buddyzmie: żyjemy w kręgu narodzin i śmierci, który w sanskrycie nazywa się samsarą, a po tybetańsku korła, co dosłownie znaczy „kręcenie się w kółko”. Dopóki nie osiągniemy oświecenia i nie wyzwolimy się z tego błędnego koła, tak na prawdę się nie rozwijamy i nie ewoluujemy. Przemieszczamy się tylko bezustannie poprzez sześć sfer egzystencji: sferę ludzi, zwierząt, głodnych duchów, istot piekielnych, zazdrosnych bogów i bogów. To w jakiej sferze się wcielimy i na jak długo tam pozostaniemy jest uzależnione wyłącznie od naszej karmy czyli skutków czynów dokonanych w przeszłości. Kiedy te czyny są pozytywne znajdujemy się w wyższych, przyjemnych sferach, a kiedy negatywne, spadamy do niższych. Według niektórych koncepcji te sfery są tylko naszymi stanami psychicznymi, a według innych dotyczą faktycznego miejsca, w którym się wcielamy.
      Podobnie sprawa wygląda z wszechświatami – w kosmologii buddyjskiej jest ich nieskończona ilość albo skończona ale ogromna – powstają one, trwają i ulegają zniszczeniu. Wszystko ma naturę cykliczną, czas biegnie po okręgu, podobnie jak planety, słońca czy galaktyki.
      Faktyczna ewolucja czy też rozwój każdej istoty (w tym także człowieka) następuje dopiero wtedy kiedy urzeczywistnia ona swoją wrodzoną naturę buddy i osiąga oświecenie. Wtedy realizuje swój pełny potencjał i wychodzi poza ograniczenia czasu i przestrzeni.
      O buddyjskich koncepcjach kosmologicznych i kosmogonicznych możesz przeczytać w odpowiedziach na pytania: Cześka z 6 października 2002 oraz Ripno z 12 września 2002.


<< wynik poprzednich poszukiwań
masz pytanie? - napisz do nas pytanie: 265 z 425
skok do 1 pytania poprzednie pytanie   następne pytanie skok do ostatniego pytania
 
Copyright © 1998-2010 Wydawnictwo A
All rights reserved.